متانول

متانول يكي از سه محصول بسيار مهم صنايع شيميايي در دنيا بوده و مواد بسياري از آن مشتق مي شوند. همچنين با توجه به كمبود قابل پيش بيني منابع انرژي در آينده، مصرف مستقيم متانول به عنوان سوخت پاك و يا در توليد هيدروژن مصرفي پيل هاي سوختي، بسيار مورد توجه است.

سومين واحد متانول كشور با توليد ساليانه يك ميليون تن متانول داراي خلوص درجه AA با خوراك ساليانه، 610 هزار تن گاز طبيعي از شركت ملي گاز ايران و 268 هزار تن گازكربنيك از پتروشيمي هاي رازي و مارون در منطقة ويژه اقتصادي بندر امام خميني توسط شركت پتروشيمي فن آوران طراحي و اجرا شده است.

 

خوراك اين واحد پس از گوگرد زدايي به همراه بخار آب وارد ريفرمر شده و در دماي حدود 900 درجه سانتيگراد تبديل به گاز سنتز حاوي هيدروژن ، منو اكسيد كربن و گاز كربنيك مي گردد ، گاز سنتز توليدي پس از سرد شدن فشرده شده و در راكتورهاي بخش سنتز به متانول خام تبديل مي گردد و پس از جدا سازي آب موجود ، در واحد تقطير ، متانول خالص با درجه خلوص AA توليد مي گردد .

هزينه كل طرح شامل خريد ليسانس ، مهندسي اصولي ، مهندسي تفضيلي ، تامين تجهيزات و ارائه خدمات فني به صورت ارزي و ميزان سرمايه گذاري كل طرح 1541 ميليارد ريال بوده است .

تكنولوژي طرح از شركت هالدر تاپسو ي دانمارك خريداري شده و شركت ايراني سازه و شركت اسنام پروجتي ايتاليا طراحي و تامين تجهيزات را به عهده داشته اند . عمليات ساختمان و نصب توسط شركت فني محور سازان انجام گرفته است .

پس از پايان عمليات اجرايي ، واحد متانول در تيرماه 1383 به مرحله بهره برداري رسيده است.


 

 

هـزينـه كل طرح شامل خريد ليسانس ، مهندسي اصولي ، مهندسي تفصيلي ، تامين تجهيزات و ارائه خدمات فني به صورت ارزي مبلغ 134 ميليون دلار و ريالي 469 ميليارد ريال و ميزان سرمايه گذاري كل طرح 1541 ميليارد ريال بوده است .

تكنولوژي طرح از شركت هالدور تاپسوي دانمارك خريداري شده و شركت ايراني سازه و شركت اسنام پروجتي ايتاليا طراحي و تامين تجهيزات را بعهده داشته اند . عمليات ساختمان و نصب تـوسط شركت فني محور سازان انجام گرفته است . پـس از پـايـان عمليات اجرائي، واحد متانول در تير ماه 1383 به مرحله بهره برداري رسيد .

كشورهاي چين ، ژاپن ، كره جنوبي ، هند ، سنگاپور ، تايوان ، تايلند ، تركيه ، اروپاي غربي با جمع كل واردات 15 ميليون تن عمده ترين بازارهاي هدف براي متانول صادرات خاور ميانه محسوب مي گردند.

كاربرد هاي اصلي APPLICATION

متانول به عنوان يكي از محصولات استراتژيك در توليد بسياري از محصولات نهايي مانند حلال‌ها ، رنگ‌ها ، پلاستيك‌ها و ضديخ‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. تنوع مشتقات متانول و استفاده آن در صنايع مختلف، اين محصول را به عنوان يك كالاي استراتژيك مطرح ساخته است و هم از اين روي نوسان قيمت آن بر بسياري از صنايع توليدي اثر مي گذارد . قسمت اعظم متانول توليدي در جهان صرف توليد فرمالدئيدها و اسيد استيك و MTBE مي‌شود.

استيك اسيد (اتانوئيك اسيد، CH3COOH، C2H4O2): يا جوهر سركه تاريخچه بسيار قديمي دارد. بشر از گذشته هاي بسيار دور از طريق غيرسنتزي و عمدتا به روش تخمير و تقطير به اين ماده دسترسي داشته و در توليد مواد غذايي، دارويي و صنايعي مانند چرم سازي و تهيه رنگ ها و غيره از آن استفاده مي كرده است. اسيد استيك به صورت صنعتي از روشهاي سنتزي تهيه مي شود. يكي از اين روش ها سنتز اسيد استيك از متانول و مونواكسيدكربن (كربوناسيون) است.اسيد استيك در تهيه موادي چون استانيليد، اتيل استات، ايزو پروپييل استات، بوتيل استات، استيل كلرليد، مونوكلرو استيك اسيد، كتن و ... مورد استفاده قرار مي گيرد.

فرمالدئید: در صنعت از اکسیداسیون کاتالیزوری متانول، تهیه می‌شود. معمولا از نقره فلزی یا مخلوط اکسید آهن و مولیبدن به عنوان کاتالیزور استفاده می‌شود. در صورت استفاده از اکسید آهن و مولیبدن به عنوان کاتالیزور ، متانول با اکسیژن در دمای 400 درجه سانتی‌گراد واکنش ميدهد. از فرمالدئید به علت از بین بردن بیشتر باکتریها بعنوان محلول ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. همچنین برای نگهداری از نمونه‌های بیولوژیکی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمده‌ترین استفاده فرمالدئید در تولید پلیمر و سایر ترکیبات شیمیایی است. رزینهای فرمالدئید ، از واکنش فرمالدئید با فنل ، اوره و ملامین ایجاد می‌شوند. این مواد معمولا بعنوان رزینهای چسبناک در تولید تخته‌های سه‌لایی ، در ساخت اسفنجهای قالب‌گیری شده و تولید اسفنجهای عایق کاربرد دارند.همچنين فرمالدئيد در توليد پلي فرماليد، EDTA ، رزول، نوولاك، فنل فرماليد، پيروليدون،متيل پيروليدون،پلي استال و... نيز كاربرد دارد .

: MTBE متیل ترشری بوتیل اتر یک بنزین افزودنی است که برای افزایش عدد اکتان اضافه می شود و از متانول و ایزو بوتیلن تولید می شود.MTBE اولین ماده ی اکسیژن داری بود که به عنوان افزودنی به بنزین برای کامل تر شدن فرآیند احتراق در نظر گرفته شد، متانول که خود از اجزای اصلی بوجودآورنده ی MTBE است اغلب از گاز طبیعی و دیگر محصولات نفتی بدست می آید. این ماده عمدتاً به عنوان اکسیژن دار کننده ی سوخت بکار می رود. پس از کنار گذاشتن تترا اتیل سرب در کشور از روش اکسیژن دار کردن بنزین از طریق افزودن MTBE استفاده می شود، در واقع در حال حاضر عدد اکتان مورد نظر خود را به جای افزودن تترا اتیل سرب با افزودن MTBE بدست می آوریم.

اتيلن و پروپيلن : یکی از این فرآیندها تبدیل کاتالیستی ترکیبات متوکسی نظیر متانول و یا دي متیل اتر به مخلوط الفینها میباشد. این پروسه یا "متانول به الفین" نام دارد، متانول خام را به اتیلن و پروپیلن تبدیل مینماید. در طی این فرآیند ابتدا در مرحله اول، گاز طبیعی به متانول خام تبدیل میگردد و در مرحله دوم متانول حاصله از طریق یک واکنش کاتالیستی به اتیلن و پروپیلن تبدیل میگردد. از عمده ویژگیهاي این فرآیند تبدیل عمده ترین جزء گاز طبیعی (متان) به الفین میباشد. متان حدود 90 درصد از گاز طبیعی را تشکیل میدهد از اینرو تبدیل آن به الفین بسیار پرصرفه میباشد. اتیلن و پروپیلن تولیدي با خلوص بالاي 97 درصد بوده و میتوان آنرا به راحتی جدا ساخته و به واحد پلیمرسازي فرستاد . اقتصادي بودن این پروسه به عواملی نظیر قیمت و بازار فروش اولفینها، هزینه متانول خوراك، هزینه کاتالیست و پلنت بستگی دارد.بسته به زمان و مکانهاي مختلف بازارهاي متفاوتی براي اتیلن و پروپیلن وجود دارد. در آمریکا و اروپا تقاضا براي اتیلن اغلب بیشتر از پروپیلن میباشد در حالیکه در اقیانوسیه تقاضا براي پروپیلن بیشتر از اتیلن است.

متيل استات: متيل استات عمدتاً براي توليد استات سلولز استفاده مي شود و به همين دليل توليد متيل استات تقريباً برابر با مصرف آن مي باشد. بيشترين ميزان استات سلولز در توليد فيلتر سيگار و صنايع الياف استفاده مي شود. ميزان تقاضا براي متيل استات بستگي به ميزان توليد استات سلولز دارد . مصرف جهاني استات سلولز براي توليد فيلتر سيگار همچنان در حال رشد است و به همين دليل پيش بيني مي شود مصرف متيل استات که جهت توليد استات سلولز مصرف ميشود تا سال ۲۰۱۱ رشد متوسطي داشته باشد.

متيل آمين : مونومتیل آمین یا متیل آمین با نام هاي متان آمین یا آمینومتان، دي متیل آمین با نام متیل متان آمین شناخته می شود.این مواد در دماي محیط به شکل گازي با بوي آمونیاکی که در آب، الکل و اتر محلول هستند ، همچنین به صورت خالص بسیار قابل اشتعال و سمی می باشند.

مونومتیل آمین در تولید ماده اي به نام متیل ایزوسیانات بکار می رود که این ماده خود ماده اولیه تولید سمومی مانند کارباریل سوین تمیک، بروت، کر بوفوران و کربوسولفان می باشد، همچنین با مونومتیل آمین فسژن شده سموم متومیل و اگزامیل تولید می شود .

حلال نرمال متیل پیرولیدون از مصارف عمده این حلال استخراج مواد از روغن هاي روان کننده می باشد . در این فرایند از متیل پیرولیدون براي جداسازي بنزن، تولوئن و زایلن استفاده می شود . همچنین این ترکیب به دلیل سمیت کم می تواندجایگزین حلال متیل کلراید در تولید رنگبرها شود و در پوشش هاي پلی آمیديسیم و کابل نیز مصرف دارد.

آلکیل آلکانول آمین ها در نتیجه واکنش مونومتیل آمین با اکسید اتیلن آلکیل آلکانول آمین تولید مي شود و از این مواد در داروسازي ، جذب و جداسازي ترکیبات CO2و H2S از گازطبیعی استفاده مي شود.

سایر کاربردهاي مونومتیل آمین تولید ماده فعال سطحی متیل تائورات که در صنایع نساجی و شوینده ، تولید موادي چون دي متیل اوره،کافئین و در ساخت مواد منفجره به صورت مونو متیل آمین نیترات مصرف می شود.

 

 

 

 

مشخصات متانول : SPECIFICATION

 

Methanol (CH3OH)

LIMIT(SPEC)

IMPAC

Fanavaran GRADE

METHOD

TEST

 

Clear And Free Of Suspended Matter

Clear And Free Of Suspended Matter

Clear And Free Of Suspended Matter

ASTM-D1722

Appearance

 

N/I

99.85 Min

99.90 Min

ASTM-E346

Purity (WT%)

 

0.1 Max

0.1 Max

0.0500 Max

ASTM-E203

Water (WT%)

 

10 Max

50

10 Max

ASTM-E346

Ethanol (ppm wt)

 

0.7928

0.791 – 0.793

0.7925 - 0.7929

ASTM-D4052

SP.GR@20/20

 

20

N/I

10 Max

ASTM-E346

Acetone (ppm wt)

 

30 Minutes

Greater than 60 Minutes

Greater than 60 Minutes

ASTM-D1363

Permanganate

time@15C.minutes

 

Max 1.0 °c to include64.6 °c ±0.1

Max 1.0 °c to include64.6 °c ±0.1

Max 1.0 °c to include64.6 °c ±0.1

ASTM-D1078

Distillation Range

 

30

30

30 Max

ASTM-D1613

Acidity (ppm wt)

(as acetic acid)

 

N/I

0.1

0.1 Max

ASTM-D1068

Total Iron (ppm wt)

 

N/I

0.5

0.2 Max

ASTM-D512

Chloride (ppm wt)

 

N/I

N/I

N/l

ASTM-D5623

SULOHUR (ppm wt)

 

N/I

N/I

Passes test

ASTM-D1722

Hydrocarbons

(water Miscibility)

 

Blow 30 APHA

Blow 30 APHA

Blow 30 APHA

ASTM-E346ٍ

Carbonisable PT-CO

 

Characteristic nonresidual

Characteristic nonresidual

Characteristic nonresidual

ASTM-E1296ٍ

Odour

 

Blow 5 APHA

Blow 5 APHA

Blow 5 APHA

ASTM-D1209ٍ

Color

PT-CO(APHA)

 

10 Max

10 Max

8mg/1000ml Max

ASTM-D1353

Non Volatile Matter

 

N/I

N/I

40 ppb Max

ASTM-E346

TMA

 

N/I

N/I

N/I

ASTM-D1614

Alkalinity as NH

(ppm wt)

 

N/I : Not Include In Specification