در گفتگو با «اپیک» اعلام شد: دلایل رکوردشکنی تولید در ۲ غول اوره و متانول ایران/ پتروشیمی ها زمستان مشکل تامین گاز ندارند

به نقل از روابط عمومی تاپیکو :

مدیرعامل هلدینگ تاپیکو با تشریح دلایل ثبت رکوردهای جدید تولید در پتروشیمی خراسان و فن آوران، اعلام کرد: با وجود ورود به فصل زمستان امسال شاهد قطعی و یا محدودیت در تامین سوخت و خوراک این دو مجتمع پتروشیمی نبوده ایم.

مهندس «محمود مخدومی» در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اشاره به ثبت رکوردهای جدید تولید در پتروشیمی خراسان و فن آوران، گفت: در طول ۱۰ ماهه نخست امسال تولید این دو مجتمع اوره، آمونیاک و متانول در بالاترین سطح حتی نسبت به متوسط تولید کل صنعت پتروشیمی کشور بوده است.

مدیرعامل هلدینگ تاپیکو با اعلام اینکه دو عامل تاثیرگذار در افزایش تولید پتروشیمی خراسان و فن آوران ابتدا تامین کامل خوراک از سوی شرکت ملی گاز ایران بوده است، تصریح کرد: با وجود ورود به فصل زمستان امسال شاهد قطعی و یا محدودیت در تامین سوخت و خوراک این دو مجتمع پتروشیمی نبوده ایم.

این مقام مسئول عامل دیگر تاثیرگذار در رکوردشکنی تولید این دو مجتمع پتروشیمی را کاهش زمان توقف و کاهش دوره تعمیرات واحدها عنوان کرد و افزود: با کاهش دوره توقف عملا تعداد روزهای کاری و تولیدی این دو مجتمع افزایش یافته که این کاهش زمان توقف تولید منجر به تولید بیش از ظرفیت های اسمی آنها شده است.

وی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی شرکت های پتروشیمی تابعه هلدینگ تاپیکو از نظر وضعیت تولید جز ۱۰ شرکت برتر صنعت پتروشیمی در طول ۱۰ ماهه نخست امسال بوده اند، خاطرنشان کرد: در کنار پتروشیمی خراسان و متانول فن آوران، پتروشیمی شیمی بافت هم عملکرد قابل قبولی در حوزه تولید داشته اند.

«حسین شفیعی» مدیرعامل پتروشیمی خراسان از ثبت رکورد ۱۲ درصدی تولید محصولات در این مجتمع پتروشیمیایی در شمال شرق ایران خبر داد و گفت: در ۹ ماهه امسال ۴۶۸ هزار تن اوره، ۲۷۴ هزار تن آمونیاک و ۱۵ هزار و ۸۰۰ تن ملامین در پتروشیمی خراسان تولید شده است.

از سوی دیگر، در طول سال جاری تاکنون، حداکثر رکورد تولید روزانه متانول به میزان ۳۰۵۲ تن بالاتر از ظرفیت اسمی در آبان ماه و همچنین حداکثر رکورد تولید ماهیانه مرداد ماه به میزان ۸۸۲۳۵ تن در پتروشیمی فن آوران به دست آمده است.

۱۵۶